Съобщение

Централната избирателна комисия уведомява, че на 16 януари 2018 г. (вторник) от 10.30 часа ще се проведе жребий за определяне на поредните номера на партиите и коалициите, регистрирани в ЦИК, в бюлетините за гласуване в частичните избори за кметове, насрочени за 18 февруари 2018 г.

Жребият ще се състои в заседателната зала № 42 в сградата на Народното събрание, пл.„Княз Александър І“ № 1.

На 18 февруари 2018 г. са насрочени частични избори за:

  • кмет на кметство Звиница, община Кърджали, област Кърджали;
  • кмет на кметство Средище, община Кайнарджа, област Силистра;
  • кмет на кметство Брест, община Гулянци, област Плевен;
  • кмет на кметство Любенец, община Нова Загора, област Сливен;
  • кмет на кметство Кочово, община Велики Преслав, област Шумен;
  • кмет на кметство Енчец, община Кърджали, област Кърджали;
  • кмет на кметство Градешница, община Криводол, област Враца;
  • кмет на кметство Кестеново, община Омуртаг, област Търговище.

ЦИК и ОССЕ/БДИПЧ обсъдиха доклада за наблюдение на изборите

Централната избирателна комисия проведе среща с представителите на ОССЕ/БДИПЧ г-н Стивън Мартин, старши съветник по новите технологии на гласуване и г–н Олексий Личковах, съветник по наблюдението на избори. Беше обсъден окончателният доклад от наблюдението на ОССЕ/БДИПЧ изборите за народни представители, произведени на 26 март 2017 г.      

ЦИК представи предприетите действия по изпълнение на препоръките, свързани с дейността на органите на управление на изборите и изборната администрация по повод изборния ден и отчитане на резултатите.

Двете страни обсъдиха използването на информационно-комуникационните технологии в изборния процес.

Представителите на ОССЕ/БДИПЧ изразиха своето задоволство от доброто партньорство с българската Централна избирателна комисия и подчертаха своята готовност за съдействие с експертиза и добри практики във всички области, в които ЦИК счита, че могат да помогнат на дейността й.

 

Съобщение

На 15 декември 2017 г. Централната избирателна комисия проведе среща с делегация на Ислямското консултативно събрание, водена от председателят на Групата за приятелство Иран - България г-н Ахмад Али Реза Бейги.

На срещата беше обсъдена организацията и произвеждането на избори в България, изборните системи в страната ни, органите за управление на избори, организационно-техническата подготовка на изборите, както и други въпроси, свързани с изборния процес.

Двете страни заявиха задоволството от проведената среща и надежда за бъдещо сътрудничество и обмен на добри практики при управлението на избори.

Съобщение

На 12 декември 2017 г. Централната избирателна комисия на Република България съвместно с „Информационно обслужване“ АД проведе симулации на дистанционно електронно гласуване  в изпълнение на § 145, ал. 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс.

Разработената система за целите на симулациите е съобразена в максимална степен с разпоредбите на Изборния кодекс. Проведоха се три симулации, както следва: за избори за членове на Европейски парламент, за избори за народни представители и за избор на кмет на община. Симулациите се реализираха в измислен изборен район, а избиратели бяха предварително регистрирани участници, сред които представители на различни институции, ангажирани с изборния процес- администрация на президента на републиката, законодателна и изпълнителна власт, администрацията на омбудсмана на републиката, членове на Централната избирателна комисия, журналисти, неправителствени организации и др. Избирателите се идентифицираха с електронен подпис, предоставен за целта на симулациите и гласуваха за измислени партии, коалиции и кандидати. След приключване на гласуването всеки участник имаше възможност да направи проверка на подадения индивидуален вот.

В края на събитието беше проведена дискусия по въпросите, свързани с дистанционното електронното гласуване.

 

 

 

Съобщение

ИНФОРМАЦИЯ ДО МЕДИИТЕ

           Централната избирателна комисия проведе среща с представители на Националната и Местна избирателни комисии на Южна Корея. Делегацията на гостите бе представлявана от Ким Янг Ду - директор на изборите в Местната избирателна комисия, Парк Сунгбае - заместник-директор отдел „Администрация и международна дейност“ в Национална избирателна комисия, Ха Сеунг Гуин - заместник-директор на отдел „Избори“, както и служители на корейската изборна администрация - Ю Сангхее и Шин Кюнгхва.

Основните теми на обсъждане бяха:

  • избирателните системи на двете страни;
  •  структура на органите за управление на избори;
  • разяснителна кампания, която се провежда за гражданите с акцент върху младите избиратели, хората с увреждания, гражданите, живеещи извън страна и др.;
  • мерките за осигуряване упражняването на правото на глас на хора с увреждания;
  • публичност и прозрачност на дейността на избирателните комисии;
  • публичност при отчитане на резултатите в СИК, компютърната обработка на резултатите;
  • използването на информационни и комуникационни технологии в изборния процес;
  • взаимоотношенията с гражданския сектор и др.

Централната избирателна комисия и представителите на Корейската избирателна комисия изразиха своето задоволство от съвместното сътрудничество и обмен на добри практики в рамките на световната организация A-WEB, както и волята си за повишаване на интензитета на двустранно сътрудничество по въпроси, свързани с организиране на изборите с цел гарантиране на свободни и честни избори и повишаване на доверието на гражданите в изборния процес.

Съобщение

ИНФОРМАЦИЯ ДО МЕДИИТЕ
ЦИК спечели награда на 15-ия международен изборен симпозиум

Председателят на Централната избирателна комисия г-жа Ивилина Алексиева-Робинсън получи от името на ЦИК-България награда в категория „Ангажираност на гражданите“ на Международните изборни награди 2017 г. Това стана в рамките на 15-ия международен изборен симпозиум, състоял се в периода 4-6 декември 2017 г. в Йордания.

Международните изборни награди се връчват традиционно на лица и организации за изключителен принос към демократизация на изборните процеси.

Симпозиумът се организира от Международния център за парламентарни изследвания (ICPS) в партньорство с Независима избирателна комисия на Йордания и в сътрудничество с Европейския център за избирателна подкрепа (ECES).

Наградата е признание от международната изборна общност за работата на ЦИК и нейния принос към демократичния процес и комуникация с гражданското общество.    

ЦИК на Република България бе номинирана от граждански организации и оценена от 7-членна комисия по награждаване от международно утвърдени изборни експерти, сред които д-р Майкъл Брутер, изпълнителен директор Международен център за изборна психология (ICEP), Пиер Гарон, началник на Секретариат за избори и референдуми на Венецианската комисия,  Бил Суийни, президент и изпълнителен директор на  IFES-САЩ и др.

15-ият международен симпозиум събра представители на демократичната изборна общност, органи за управление на избори, международни организации и експерти от цял свят. В рамките на трите дни се проведоха серия от интерактивни презентации, семинари, кръгли маси и се представиха най-добрите изборни практики, нови технологии, инструменти и новаторски стратегии, които се прилагат в различните държави и региони.

Международният център за парламентарни изследвания (ICPS) е създаден, за да насърчава ефективното разработване и прилагане  на политики и доброто управление чрез по-добро взаимодействие между парламентите, правителствата и други заинтересовани страни в обществото. Центърът организира редица обучителни програми, конференции и политически дискусии и осигурява форум за обсъждане на политики, работа в мрежа и обмен на практики. Международният център за парламентарни изследвания е изследователска институция на мрежата на ООН за обществена администрация (UNPAN) и работи в партньорство с Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и Асоциацията на европейските изборни длъжностни лица (ACEEEO), както и с други международни организации.

Съобщение

ИНФОРМАЦИЯ ДО МЕДИИТЕ

 

На 12 декември 2017 г. (вторник), от 10.00 часа, в зала „София“ на Гранд хотел София, ет. 2, Централната избирателна комисия (ЦИК) на Република България организира провеждането на симулации на дистанционно електронно гласуване. В изпълнение на § 145, ал. 3 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс ЦИК трябва да проведе три симулации на дистанционно електронно гласуване до края на 2017 г.

Симулациите са различен процес от експерименталното дистанционно електронно гласуване, което е предвидено да се проведе през 2018 г. на три последователно произведени избори, включително частични избори, съгласно § 145, ал. 1 и 2 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс.

Системата за дистанционно електронно гласуване е разработена от „Информационно обслужване“ АД съгласно договор, сключен с ЦИК. Разработената система за целите на симулациите е съобразена с разпоредбите на Изборния кодекс. Ще се проведат последователно три симулации, както следва: за избори за членове на Европейски парламент, за избори за народни представители и за избор на кмет на община, като помежду им е предвидено кратко технологично време.

Симулациите ще се реализират в зала с определен брой предварително регистрирани участници, сред които членове на Централната избирателна комисия, представители на различни институции, ангажирани с изборния процес, журналисти, неправителствени организации и др.

 

На 13 и 14 декември 2017 г. (сряда и четвъртък), от 10,00 ч., в хотел „Витоша“, гр. София, ул. „Росарио“ № 1, по проект „Изграждане и внедряване на система за дистанционно електронно гласуване“ ще се проведат симулации на дистанционно електронно гласуване в изпълнение на договор, сключен между Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) и „Ню Ай“ АД.

Симулациите са във връзка с реализиране на дейност 1 от проекта, поддейност 3 „Организиране и провеждане на 2-дневно събитие в гр. София с провеждане на три симулации на дистанционно електронно гласуване“. Системата, чрез която ще се направят симулациите, е определена от изпълнителя „Ню Ай“ АД като добра практика въз основа на извършено проучване и анализ в международен план в областта на дистанционното електронно гласуване. За основа за изработване на система за дистанционно електронно гласуване в България ще послужат предложените от изпълнителя препоръки, които са разработени в резултат на анализа, а не системата, чрез която ще се направят симулациите.

Двете събития имат за цел да представят пред обществеността чрез провеждане на симулации две различни по своята същност и технология системи за дистанционно електронно гласуване.

Участниците в различните симулации ще имат възможност да се запознаят с механизми за реализиране на дистанционното електронно гласуване и да участват в дискусии по темата, които ще предоставят възможност за идентифициране на положителните страни и потенциалните рискове при произвеждане на дистанционно електронно гласуване.

Съобщение

На провелата се международна конференция: „Осъзнати гласоподаватели в дигиталната епоха“, организирана от Централната избирателна комисия на Република България и Асоциацията на органите за управление на избори от Европа (АСЕЕЕО), в периода 9-10 ноември 2017 година бяха дискутирани предизвикателствата, свързани с развитието на информационните и комуникационни технологии и тяхното влияние върху изборния процес и информираността на избирателите.

В конференцията участваха над 100 делегати от различни държави, които споделиха своя професионален опит и наблюдение по отношение на влиянието на новите технологии и новите информационни канали, сред които и социалните мрежи, върху изборния процес и избирателите; начините за достигане до младото поколение; повишаване на избирателната активност и др. В дискусионните панели и кръглите маси бяха представени някои от най-добрите практики в произведените през 2017 година избори в различни държави.

Делегатите се обединиха около приемането на общи препоръки, които ще бъдат предмет на задълбочена дискусия и на следващи професионални форуми, които се основават на общото разбиране, че избирателите трябва да вземат решение пред избирателната урна въз основа на достатъчна и достоверна информация, както и че високата избирателна активност е необходима за гарантиране на легитимността на демократичната система.

В препоръките се акцентира на ролята на институциите за разграничаване на достоверна от недостоверна информация в полза на избирателя; необходимостта органите за управление на избори по света да прилагат най-добрите практики за подобряване на информираността на избирателите; търсенето на начини за разобличаване на фалшивите новини; специалната роля на социалните мрежи, която следва да бъде уредена в нормативната база; инициирането на кампании с цел увеличаване на избирателната активност чрез ползването на новите технологии; предприемането на мерки за повишаване на избирателната активност особено сред младите избиратели. 

Участниците и гостите бяха посрещнати от председателя на ЦИК г-жа Ивилина Алексиева. Конференцията беше открита от г-н Румен Радев, президент на Република България; г-н Томислав Дончев, заместник министър-председател на Република България, еврокомисарят г-жа Мария Габриел изпрати видео поздрав, г-н Майкъл Д. Светлик, вицепрезидент „Програми“ Международна фондация за електорални системи (IFES); г-н Жолт Солноки, генерален секретар на ACEEEO. На откриването присъстваха и над 20 посланици представители на държавите-участници в конференцията, както и представители на различните институции, които имат своята роля в организирането и произвеждането на избори в Република България.

Съобщение

Централната избирателна комисия на Република България е домакин на 26-та международна конференция на Асоциацията на органите за управление на избори от Европа (АСЕЕЕО) на тема: „Осъзнати гласоподаватели в дигиталната епоха“, която ще се проведе на 9 и 10 ноември 2017 година. В конференцията ще участват над 100 делегати от различни държави.

Конференцията ще бъде открита от г-н Румен Радев, президент на Република България; г-н Томислав Дончев, заместник министър-председател на Република България; г-н Майкъл Д. Светлик, вицепрезидент „Програми“ Международна фондация за електорални системи (IFES); г-н Жолт Солноки, генерален секретар на ACEEEO, както и от председателя на ЦИК г-жа Ивилина Алексиева.

Конференцията е посветена на предизвикателствата, свързани с развитието на информационните и комуникационни технологии и тяхното влияние върху изборния процес, предизборните кампании и информираността на избирателите. Тя има за цел да открои ролята на органите за управление на избори за предоставяне на пълна и точна информация на гражданите относно правото им на глас и другите аспекти на изборния процес и да предостави платформа за обмен на опит и добри практики в тази посока.

На конференция ще бъдат дискутирани предизвикателствата, свързани с развитието на информационните и комуникационни технологии и тяхното влияние върху изборния процес, предизборните кампании и информираността на избирателите. В днешно време органите за управление на избори в повечето страни в света са изправени пред решаването на едни и същи предизвикателства - избирателната активност намалява критично и има само отделни примери, при които тенденцията в процеса може да бъде обърната. Повечето от гласоподавателите не събират информация преди изборите по традиционния начин. Инструментите за информиране на гласоподавателите, които са работили добре в миналото, не достигат до достатъчно хора. Популярност набраха нови форми на комуникация, които оказват влияние не само върху количеството информация, достигаща до гласоподавателя, но и върху нейното качество.

Централната избирателна комисия на Република България е член на АСЕЕЕО от основаването на Асоциацията през 1991 г. и за първи път е домакин на конференция. През 2017 година ЦИК България пое председателството на Асоциацията и председателят на ЦИК г-жа Ивилина Алексиева стана неин президент.

Асоциацията на органите за управление на избори в Европа е неправителствена организация, основана през 1991 година. Основната цел на Асоциацията е да оказва съдействие за провеждането на свободни и честни избори. За да постигне тази мисия Асоциацията подкрепя функционирането на постоянните избирателни комисии и институции и активно допринася за създаването на правни стандарти относно изискванията за демократични избори. ACEEEO организира различни събития за среща на професионалистите в сферата на произвеждането на избори и при необходимост предоставя професионална помощ и насоки. Асоциацията осъществява мисии за наблюдение на избори и участва в такива мисии на други организации. Към 2017 г. ACEEEO има 28 членове и поддържа добри партньорски взаимоотношения с различните международни организации в областта на изборните процеси.

Съобщение

Членовете на Централната избирателна комисия г-жа Йорданка Ганчева, г-жа Таня Цанева и г-н Бойчо Арнаудов  бяха международни наблюдатели на местните избори в Грузия, които се произведоха на 21 октомври 2017 г.

По време на посещението българската делегация проведе работни срещи с председателя на ЦИК Грузия г-жа Тамар Жвания и с наблюдателите-представители на органите за управление на избори от 14 държави. Председателят на ЦИК Грузия направи презентация за дейността на комисията по подготовката на местните избори и етапите на обучение на изборната администрация. В деня на изборите наблюдателите посетиха градски и селски избирателни секции, запознаха се с процеса на гласуване и отчитане на резултатите.

Държавна агенция „Електронно управление“ и Централната избирателна комисия представиха проекта за дистанционно електронно гласуване

Проектът  „Изграждане и внедряване на пилотна система за дистанционно електронно гласуване“ с бенефициент Държавна агенция „Електронно управление“, в партньорство с Централната избирателна комисия, беше представен на встъпително информационно събитие. Дейностите по проекта се изпълняват съгласно определените срокове, а успешното му изпълнение ще насърчи дигитализацията на административните процеси, обработката на огромни масиви от данни, свързани с изборния процес, и ще повиши доверието в институциите, стана ясно от думите на директора на дирекция „Планиране и управление на дейности и проекти за е-управление“ в ДАЕУ, г-н Иван Модев, който откри събитието. Той поясни още, че дистанционният електронен вот не отменя гласуването с хартиена бюлетина, а предоставя на гласоподавателите бърза, достъпна и по-ефективна от гледна точка на грешки и разходи алтернатива, въпреки недостатъците, свързани основно с дигиталната грамотност и киберсигурността.

„Очакваме резултатите от проучването и анализа на добрите практики в началото на м. ноември, тази година. Ще ги обявим публично по време на симулациите на дистанционен електронен вот, които ще се извършат до средата на следващия месец“, каза ръководителят на проекта, г-жа Силвия Митева от ДАЕУ. С тази дейност ще приключи и първата фаза на проекта, след която се очаква през декември да бъде обявена процедура на открит избор на изпълнител за изграждане и внедряване на самата система.

Изпълнителят, който ще разработва пилотната система за електронно дистанционно гласуване, ще проведе и обучение на администратори за работа с нея. Съгласно разпоредбите на Изборния кодекс, до края на 2018 г. трябва да се проведат 3 експериментални дистанционни електронни гласувания, на които да бъде тествана системата. Въвеждането в реална експлоатация е планирано на изборите за Европейски парламент през 2019 г.

Проектът е на стойност 1. 499 959 лв, и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Срокът за изпълнение е 31.12.2018 г.

За допълнителна информация:

Ива Неделчева, експерт, информация и публичност по проекта, ДАЕУ

[email protected]

Красимира Манолова, координатор по проекта, ЦИК

[email protected]

Съобщение

Заместник-председателят на ЦИК г-жа Мария Мусорлиева и г-жа Кристина Стефанова, член на ЦИК, участваха в честване на 20-тата годишнина на постоянната работа на Централната избирателна комисия на Република Молдова, която се проведе на 16 и 17 октомври 2017 г. в гр. Кишинев, Република Молдова.

По време на посещението представителите на ЦИК присъстваха на тържествената сесия с участието на председателя на Парламента на Република Молдова, г-н Адриан Канду, г-н Вячеслав Запорожан, съдия в Конституционния съд, г-жа Дафина Герчева, координатор-резидент на ООН в Молдова, г-н Франсоа Фридерих, ръководител отдел помощи при провеждане на избори към Съвета на Европа и много други официални гости.

Бяха проведени дискусии под формат кръгла маса на тема: „Опит и добри практики на органите на изборно управление в насърчаване на равенството между половете и участието на жените в изборите“. Презентирана беше дейността на млада международна асоциация „Жените в електоралното управление“ /WEM-International/.

Съобщение

Членовете на Централната избирателна комисия г-жа Румяна Сидерова, г-жа Таня Цанева и г-н Мартин Райков бяха международни наблюдатели на местните избори в Република Македония, които се произведоха на 15 октомври 2017 г.

По време на посещението беше проведена работна среща и дискусия по изборни въпроси в Държавната избирателна комисия на Република Македония с наблюдателите - представители на органите за управление на избори от различни държави. На срещата бяха обсъдени характерни изборни практики за отделните страни.

В деня на изборите членовете на ЦИК посетиха няколко избирателни секции в гр.Скопие и се запознаха с всички етапи на процеса по гласуването и отчитането на резултатите.

Съобщение

Членовете на Централната избирателна комисия г-жа Камелия Нейкова, г-н Александър Андреев и г-н Румен Цачев бяха международни наблюдатели на президентските избори в Република Киргизстан, които се произведоха на 15 октомври 2017 г. По време на посещението представителите на ЦИК проведоха работна среща с председателя на ЦИК КР г-жа Нуржан Шайлдабекова, на която бяха обсъдени въпроси, свързани с изборния процес в двете държави.

В деня на изборите членовете на ЦИК посетиха няколко избирателни секции и се запознаха с всички етапи на процеса по гласуването и отчитането на резултатите.

 

Съобщение

Председателят на Централната избирателна комисия на Република България г-жа Ивилина Алексиева беше поканена да открие Работна сесия 3: Демократични институции, включително демократични избори, на Срещата - преглед по изпълнение на ангажиментите в областта на човешкото измерение (Human Dimension Implementation Meeting – HDIM) на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която се проведе в периода 11 – 22 септември във Варшава, Полша.

При откриването на работната сесия г-жа Алексиева посочи ключовата роля на демократичните институции, конституирани при условията на политически плурализъм, многопартийна система и гарантирано право на глас на всеки избирател за развитие на демокрацията в обществата ни. Тя подчерта, че произвеждането на демократични, честни и свободни избори е предпоставка за цялостния демократичен процес. Г-жа Алексиева посочи, че изборното законодателство в много от държавите на ОССЕ и Съвета на Европа е претърпяло сериозно и позитивно развитие през последните десетилетия, като даде примери с позитивни развития в българското изборно законодателство. Беше поставен акцент върху ролята на ОССЕ/БДИЧП и на Венецианската комисия към Съвета на Европа за тези позитивни законодателни развития.

Г-жа Алексиева очерта евентуални бъдещи посоки за обсъждане и бъдещи решения, свързани с все по-голямото значение на социалните медии като комуникационен канал в предизборните кампании, езика на омразата и онлайн инструментите за неговото мултиплициране, перспективите за внедряване на дигиталните технологии в процеса на гласуване и отчитане на изборните резултати и свързаните с това рискове и възможности като част от съвременните предизвикателства, пред които се изправят държавите – участнички в ОССЕ.

Във встъпителната реч беше представен и опитът на Асоциацията на избирателните комисии в Европа (АСЕЕЕО), чиято годишна конференция ще се проведе в периода 9 – 10 ноември т.г. в София, който опит показва как международното сътрудничество може да предостави знания и добри примери за своите държави-членки.

В заключение г-жа Алексиева посочи, че бъдещето следва да бъде в засилване на сътрудничеството между държавите – участнички в ОССЕ, в засилването на ролята на ОССЕ, в частност на БДИПЧ. Беше посочено, че България изцяло споделя позицията на ЕС, според която ЕС нееднократно е признавал решаващата роля на БДИПЧ за изграждане на обществено доверие в управленските процеси и по този начин за укрепване на демократичните общества и отговорните институции в целия регион на ОССЕ, включително чрез подкрепата за изборите и изпращането на мисии за наблюдение на избори. Тя използва възможността да препотвърди и българската позиция в тази посока.

Г-жа Алексиева препоръча засилване на ролята на ОССЕ/БДИЧП съвместно с Венецианската комисия към Съвета на Европа в предварителна оценка на предлагани промени в изборното законодателство на държавите-участници в ОССЕ, по-задълбочената предварителна подготовка на изпращаните от ОССЕ/ БДИПЧ наблюдатели на избори, засилване диалога и партньорството с националните органи по време на наблюдение на изборите и засилването на диалога между ОССЕ/БДИЧП и органите на държавите-участнички след изборите, което да съдейства   в оптимална степен за ускоряване на демократичните процеси в държавите и справяне със стоящите предизвикателства.

Въз основа на изказванията, обсъжданията и позициите, които заемат държавите – участнички в ОССЕ ще бъдат изготвени заключителните документи от срещата.

 

Съобщение

Председателят на ЦИК г-жа Ивилина Алексиева и г-жа Йорданка Ганчева, член на ЦИК, участваха в работна среща на Експертната група по изборни въпроси към Европейската комисия, която се проведе на 25 септември 2017 г. в гр. Брюксел, Кралство Белгия. Целта на срещата беше обсъждането на криптографския инструмент, който се предоставя от Комисията на органите на държавите-членки за улесняване на обмена на информация, за да се предотврати двойно гласуване, предвидено по Директива 93/109/ЕО, регламентираща подробните механизми за упражняване на правото на глас и кандидатиране за изборите в Европейския парламент за граждани на Съюза, живеещи в държава-членка, на която не са граждани. На срещата беше разгледан и първоначален доклад за прилагането на законодателството на ЕС в местните избори.

Съобщение

Централната избирателна комисия уведомява, че е приела принципно Решение № 4886-МИ от 19 септември 2017 г. за отваряне на запечатани помещения при произвеждане на частичните избори на 8 октомври 2017 г.

Решението се прилага относно отваряне на запечатани помещения, в които се съхраняват изборни книжа от предходни избори, с цел прибиране на книжата и материалите от произвеждани частични и нови избори, вместо Решение № 2613-МИ/НР от 15 октомври 2015 г. на ЦИК, посочено в т. 41 от Решение № 4417-МИ от 7 март 2017 г.

Съобщение

Централната избирателна комисия уведомява, че крайният срок за регистрация на кандидатските листи на партиите, коалициите, местните коалиции и инициативните комитети в ОИК за участие в частичните избори за кметове, насрочени за 8 октомври 2017 г., е до 17,00 ч. на 12 септември 2017 г.

Регистрацията на кандидатите за кметове се извършва при условията и по реда на Решение № 3410-МИ от 23 август 2016 г. на ЦИК.

Съобщение

Централната избирателна комисия напомня, че съгласно чл. 187 от Изборния кодекс печатните медии и онлайн новинарските услуги следва да предоставят едни и същи условия и цени на всички партии, коалиции, местни коалиции и инициативни комитети, регистрирали кандидати за участие в частичните избори за кметове, които ще се произведат на 8 октомври 2017 г. Тарифите и условията следва да се обявяват на интернет страницата на съответната медия в срок до 7 септември 2017 г. (четвъртък) включително и да се изпратят незабавно на Сметната палата и на ЦИК.

В срок до 7 септември 2017 г. (четвъртък) включително, съгласно чл. 198, ал. 4 от Изборния кодекс електронните медии (с изключение на БНТ, БНР и техните регионални центрове) следва да обявят на интернет страницата си условията и реда за предоставяне на време за отразяване на предизборната кампания, както и тарифите си.

Съгласно чл. 180 от Изборния кодекс доставчиците на медийни услуги са длъжни да обявяват на интернет страниците си информация за договорите, сключени с партиите, коалициите, местните коалиции и инициативните комитети, регистрирали кандидати, и/или с друг възложител във връзка с предизборната кампания, включително ако договорът е сключен с посредник. Информацията се публикува в тридневен срок от подписването на съответния договор и се премахва не по-рано от обявяване на резултатите от изборите.

Съобщение

Централната избирателна комисия уведомява, че партиите, регистрирани в ЦИК за участие в частичните избори за кметове, насрочени за 8 октомври 2017 г., следва да се регистрират и в съответната общинска избирателна комисия.

В ОИК се регистрират инициативни комитети за издигане на независими кандидати за кметове и местни коалиции, образувани само от регистрирани в ЦИК партии и коалиции.

Крайният срок за подаване на документи за регистрация в ОИК за участие в частичните избори е 17,00 ч. на 7 септември 2017 г.

Регистрацията на партиите, коалициите, местните коалиции и инициативните комитети за участие в частичните избори се извършва съгласно Решение № 3360-МИ от 11 август 2016 г. на ЦИК и в сроковете, посочени в хронограмата за частичните избори за кметове, насрочени за 8 октомври 2017 г., приета с Решение № 4842-МИ от 25 юли 2017 г.

Календар

Решения

  • № 3180-МИ / 26.04.2024

    относно: допускане на партия „БЪЛГАРСКИ ГЛАСЪ“ за участие в новите избори за общински съветници в община Борован, област Враца, насрочени на 23 юни 2024 г.

  • № 3179-МИ / 26.04.2024

    относно: допускане на партия „ВЪЗРАЖДАНЕ“ за участие в новите избори за общински съветници в община Борован, област Враца, насрочени на 23 юни 2024 г.

  • № 3178-ЕП/НС / 26.04.2024

    относно: промяна в състава на Районна избирателна комисия в Петнадесети изборен район – Плевенски

  • всички решения