За 15-та поредна година Централната избирателна комисия отбеляза Световния ден на изборите
В свое заседание членовете на Централната избирателната комисия, заедно с представители на Обществения съвет към ЦИК и студенти от юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ повече от час дискутираха правото на избор в демократична България.
Председателят на ЦИК, г-жа Стефка Стоева посрещна бъдещите юристи с думите: “Присъствието на млади и вдъхновени хора винаги е повод за дискусии и обмяна на идеи. Знаете ли, че първата демократично избрана Централна избирателна комисия е създадена с Указ № 4 от 13 април 1990 година и начело на нея е бил уважаваният от всички председател проф. Живко Сталев.“
Със структурата и дейността на Централната избирателна комисия студентите се запознаха лично от нейните членове. Избирателната комисия е постоянно действащ орган от март 2014 година, в момента тя се състои от 20 души и като независим държавен орган приема своите решения с мнозинство от 2/3 от присъстващите членове. В дискусията беше поставен въпросът за купения и корпоративен вот, както и за сигурността на машинното и електронно дистанционно гласуване. Изборите са основен стълб на демокрацията и наш дълг е да бъдем активни и да гласуваме. В този дух, студентите предложиха разяснителната кампания да започне още в горните класове в училище, за да имат достатъчно време младежите да направят своя осъзнат избор и да бъдат по-активни по време на избори.
Председателят на Обществения съвет Тодор Гунчев, подчерта че изборите са основен инструмент за проверка дали тези, които са избрани обслужват обществения и народен интерес. Честното и прозрачно провеждане на изборите е задължение на изборната администрация и поздрави колегите си от ЦИК за добрата работа.
България е от малкото държави, които в много ранен етап избирателните права са законово признати и гарантирани. С приемането на Изборния кодекс от 2014 година се определя статутът на ЦИК. Основната задача на комисията е да организира и произведе законосъобразни и честни избори, да обезпечи точното и еднакво прилагане на закона от всички участващи в изборния процес. Мисията на ЦИК е по всяко време да разяснява правата и задълженията на българските граждани като основни политически и избирателни права
Преди 30-години,когато България пое по пътя на демокрацията, правото на избор залегна в Конституцията на Република България, като основно право на гражданите.
Демокрацията продължава и днес да бъде единствената система на управление, при която гражданите могат изцяло да упражняват своите човешки права и да разчитат на развитие и дългосрочна стабилност в страната.
На края на срещата студентите по право бяха поканени да участват в работата на Централната избирателна комисия.
Решението за отбелязване на Световния ден на изборите е прието през 2005 г. на международна конференция на Асоциацията на избирателните комисии от Централна и Източна Европа (АСЕЕЕО), проведена в Унгария.
Централната избирателна комисия от 1991 г. е един от първите членове на ACEEEO и заедно с останалите членове всяка година отбелязва Световния ден на изборите (Global Elections day).
Асоциацията обединява повече от 25 държави и работи в активно сътрудничество с международните организации, които осъществяват наблюдение на изборите, сред които Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианска комисия), Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).


