На 30 октомври 2018 г., председателят на ЦИК Ивилина Алексиева и Бойчо Арнаудов, член на ЦИК взеха участие в Изборния семинар относно наблюдение на изборите и предизборните кампании, организиран от ОССЕ/БДИПЧ и проведен в конферентен център „Хофбург“ във Виена, Австрия.

Семинарът даде възможност на делегациите на ОССЕ, изборните експерти и практикуващите от органите за управление на избори, парламентарни асамблеи, международни организации, граждани наблюдатели и групи от гражданското общество, да обсъдят предизвикателствата и добрите практики, свързани с изпълнението на ангажиментите във връзка с изборите.

В първия панел, посветен на наблюдението на изборите се дискутираха методологията на ОССЕ/БДИПЧ за наблюдение и нейното развитие, необходимостта от подходящ капацитет и качества за изпълнение на ангажиментите по наблюдение от страна на наблюдателите, които се предлагат от страните-членки на ОССЕ/БДИПЧ, както и се отправи призив към ОССЕ/БДИПЧ да бъдат достатъчно критични към предложените наблюдатели. В този модул беше заявена изключителната важност на последващите мисии на ОССЕ/БДИПЧ след произвеждане на избори за преглед на изпълнението на препоръките от окончателните доклади на мисиите за наблюдение на изборите. Беше подчертана ролята на ОССЕ/БДИПЧ за укрепване на демократичните избори, както и беше призната ролята на Съвета на Европа, Венецианската комисия и Европейския съд по правата на човека в установяването на демократични изборни процедури.

Във втория модул основен акцент беше поставен върху новите предизвикателства, свързани с онлайн предизборните кампании. Бяха изказани становища, че всички права на и забрани поставени пред участниците в изборния процес (граждани, кандидати, политически партии и др.) във връзка с кампаниите в традиционните медии са права и забрани, които следва да се отнасят и за онлайн медиите. Дискутираха се въпроси, свързани със свободата на изразяване, свободата на сдружаване и мирни събирания в контекста на онлайн средата. Извърши се преглед на наличните инструменти на международното право за регулация на онлайн медиите във връзка с упражняването на тези права и спазването на забраните в онлайн медиите. Представител на Венецианската комисия информира за извършвано проучване в тази сфера, на база на резултатите от което Комисията ще изработи стратегия за надграждане и развитие на правния инструментариум.

В допълнение беше представен пакетът от 5 документа в сферата на изборите и сигурността, представен на срещата на Конференцията на високо равнище на тема „Намеса в изборите в дигиталната ера“, проведена на 15-16 октомври 2018 г. в Брюксел, Белгия. Представено беше и съдържанието на Наръчника на ООН и център Картър за човешките права и изборите.

В заключение беше изразена пълна подкрепа за усилията на ОССЕ и Съвета на Европа в сферата на укрепване на демократичните избори и беше подчертана необходимостта и важността от имплементиране на препоръките от наблюдателни мисии в националните законодателства и практики.

 

Календар

Решения

  • № 3172-ЕП/НС / 25.04.2024

    относно: заличаване регистрацията на партия „АТАКА“ за участие в изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г.

  • № 3171-ЕП/НС / 25.04.2024

    относно: поправка на техническа грешка в Решение № 3113-ЕП/НС от 19 април 2024 г. на ЦИК относно назначаване на Районна избирателна комисия в Двадесет и втори изборен район –Смолянски, за изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г.

  • № 3170-ЕП/НС / 25.04.2024

    относно: регистрация на партия „БЪЛГАРСКИ СЪЮЗ ЗА ДИРЕКТНА ДЕМОКРАЦИЯ“ за участие в изборите за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители на 9 юни 2024 г.

  • всички решения