Централна Избирателна Комисия


РЕШЕНИЕ
№ 5101-НС/НР
София, 10 юли 2018 г.

ОТНОСНО: искане за отваряне на запечатани помещения в община Смолян, в които се съхраняват изборни книжа и материали от произведените избори за народни представители на 5 октомври 2014 г. и от националния референдум на 27 януари 2013 г.

Постъпило е писмо с вх. № НС-14-14/03.07.2018 г. на Централната избирателна комисия от Николай Мелемов – кмет на община Смолян, с искане за разрешаване на достъп до запечатани помещения, намиращи се на първия етаж в сградата на община Смолян, в които се съхраняват изборни книжа и материали от произведени избори, както следва: стая № 114 (архивохранилище) – от изборите за народни представители на 5 октомври 2014 г., и стая № 103 (архивохранилище) – от националния референдум на 27 януари 2013 г.

Достъпът до помещенията е необходим за извършване на експертиза, предаване на книжата и материалите, подлежащи на постоянно запазване на отдел „Държавен архив“ – гр. Смолян, и унищожаване на неценните документи при спазване изискванията на Закона за националния архивен фонд и свързаните с него подзаконови нормативни актове и подготовка на същите за съхранение на изборните книжа и материали от предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и избори за общински съветници и за кметове през 2019 г.

Съгласно Решение № 4387-НС от 2 март 2017 г. на ЦИК достъпът до запечатаните изборни книжа и материали в помещенията, в които същите се съхраняват, се извършва само по разпореждане на съдебните органи, искане на разследващите органи по чл. 52 от НПК или по решение на ЦИК.

Изборните книжа и материали от различните видове избори се съхраняват в помещението до произвеждане на следващите избори от същия вид, а от референдумите – в срок от 5 години от произвеждането им, след което се предават за постоянно съхранение в отдел „Държавен архив“.

Съгласно Решение № 103-НР на ЦИК от 4 януари 2013 г., т. 17: „Кметът на общината/района носи отговорност за съхраняването на торбите с изборните книжа и материали в състоянието, в което те са поставени в помещението“.

Предвид изложеното и на основание чл. 57, ал. 1, т. 1 от Изборния кодекс, Решение № 4387-НС от 2 март 2017 г. и Решение № 103-НР от 4 януари 2013 г. на ЦИК Централната избирателна комисия

 

Р Е Ш И:

 

РАЗРЕШАВА отваряне на запечатани помещения, намиращи се на първия етаж в сградата на община Смолян, в които се съхраняват изборни книжа и материали от произведени избори, както следва: стая № 114 (архивохранилище) – от изборите за народни представители, произведени на 5 октомври 2014 г., и стая № 103 (архивохранилище) – от националния референдум на 27 януари 2013 г., във връзка с извършване на експертиза, предаване на книжата и материалите, подлежащи на постоянно запазване на отдел „Държавен архив“ – гр. Смолян, и унищожаване на неценните документи при спазване изискванията на Закона за националния архивен фонд и свързаните с него подзаконови нормативни актове и подготовка на същите за съхранение на изборните книжа и материали от предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и избори за общински съветници и за кметове през 2019 г.

За отваряне на помещението, в което се съхраняват книжа и материали от произведения на 27 януари 2013 г. национален референдум, е необходимо да бъде издадена заповед от кмета на общината, като достъпът до запечатаното помещение да се осъществи по реда на т. 20 и т. 21 от Решение № 4387-НС от 2 март 2017 г. на ЦИК от комисия от длъжностни лица, определена със заповед на кмета на общината.

За извършените действия да се съставят съответните протоколи съобразно изискванията на т. 21 от Решение № 4387-НС от 2 март 2017 г. на ЦИК, в които се вписва: основанието за разпечатването, органът, който е разрешил разпечатването, имената на лицата, които присъстват при разпечатването, състоянието, в което са открити торбите и пликовете с изборните книжа (дали хартиените ленти на торбите са в цялост, съответно дали пликовете са залепени), документите, които се изваждат/съответно прибират в торбите/пликовете, и имената и длъжността на лицето, на което се предават.

Копия от заповедите на кмета за определяне на длъжностните лица от общинската администрация и от съставените протоколи да се изпратят на ЦИК.

След предаване на книжата и материали на отдел „Държавен архив“ и унищожаване на останалите книжа и материали кметът на общината изпраща на ЦИК информация, съдържаща основанието и реда за отваряне на помещението, резултата от експертизата на експертната комисия относно ценността на документите и предаването им за постоянно съхранение, както и за унищожаването.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.


Зам.-председател: Мария Мусорлиева

Секретар: Севинч Солакова

* Публикувано на

Календар

Решения

  • № 3037-МИ / 28.03.2024

    относно: жалба от Деян Николаев Николов – общински съветник в Столичния общински съвет, срещу решение № 1140-МИ/21.03.2024 г. на ОИК – Столична

  • № 3036-МИ / 26.03.2024

    относно: жалба от О. Г. З. срещу решение № 167-МИ от 21.03.2024 г. на ОИК – Кубрат

  • № 3035 / 26.03.2024

    относно: определяне на изпълнител по обществената поръчка с предмет: „Предоставяне на преводачески услуги за нуждите на Централната избирателна комисия”

  • всички решения